Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Alsaská vína - 1. etapa vinařské Tour de France

Prostřednictvím série článků vás zvu na cestu po největších vinařských oblastech Francie. Čeká nás celkem 12 etap během 12 měsíců. Více informací zde. Cestování po vinařských oblastech Francie začínáme v regionu, který se v mnohém vymyká vinařským zvyklostem této země. Navíc je, co se týká produkce vín a jejich označování nejvíce podobný těm z České republiky. Rozlohou nejmenší vinařský region je známý svými bílými suchými víny, místní Ryzlinky rýnské bývají spolu s těmi Rakouskými a Německými označovány za nejlepší na světě. Alsasko toho ale milovníkům vína nabízí mnohem víc.

Do charakteru alsaských vín se hodně promítla geografická poloha oblasti na hranici s Německem a zejména složitá historie tohoto regionu. Během ní několikrát Alsasko měnilo státní příslušnost z francouzské na německou a zpět. Součástí Francie bylo oficiálně od roku 1648, kdy jej Francouzi získali během Třicetileté války. Němci se ho zmocnili po Prusko-francouzské válce v 70. letech 19. století. Po 1. světové válce německá orlice opět odlétla a zabydlel se zde zas galský kohout. Zahnízdit však pořádně nestihnul. V průběhu druhé světové války bylo roku 1940 pro změnu obsazeno německým vojskem. Po roce 1945 bylo území definitivně vráceno Francii, které patří dodnes. Zorientovat se v tomto mocenském guláši není jednoduché a řada lidí si tak plete alsaská vína s německými. 

AOC od roku 1962

Historie pěstování révy v této oblasti však sahá mnohem dále do minulosti. Její počátky jdou až do období rozkvětu Svaté říše římské. Postupem času vína z Alsaska stoupala na žebříčku popularity a v 16. století patřila k nejrespektovanějším v zemi galského kohouta, spolu s víny z Bordeaux. Po skončení první světové války byly zdejší vinice v katastrofálním stavu a začala jejich obnova. Vysazovány byly zejména světové odrůdy a vinaři se současně začali více zaměřovat na kvalitu. V roce 1938 bylo v oblasti osázeno 11 000 hektarů vinic (v současnosti přibližně  15 300 hektarů). Práce vinařů nesla své ovoce a v roce 1962 získala první vína prestižní označení AOC.

Kromě schopností místních vinařů jsou klíčem ke kvalitě místních vín téměř ideální podmínky, které zde pro pěstování révy panují. Mezi nejdůležitější faktory patří pohoří Vogéz a řeka Rýn. Vogézy chrání vinice ze západu před zkázotvorným deštěm, takže místní roční úhr srážek dosahuje podprůměrných 400 až 500 milimetrů. Vinice, které leží na úbočí Vogéz navíc zachycují kvanta slunečního světla, což pomáhá hroznům bezproblémů dosáhnout potřebné zralosti. Vinice se v Alsasku táhnou v úzkém pásu zhruba 120 kilometrů dlouhém a jen několik kilometrů širokém.

3 odrůdy na trůnu

Devět z 10 vín vyprodukovaných v Alsasku je bílých, což je francouzská anomálie. Celkem se zde lahvuje skoro pětina všech bílých francouzských tichých vín. Ačkoliv zde panuje nadstandardní odrůdová pestrost, nejvíce dominují Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Tramín červený. Tyto tři odrůdy spolu tvoří 60 % zdejších vinic. Mezi další tradiční odrůdy patří Sylvánské zelené, Rulandské šedé nebo Muškát. Jedinou odrůdou, která se zde pěstuje pro výrobu červených a růžových vín je Rulandské modré (Pinot Noir). Co se týká geologického podloží, tvoří Alsasko velmi bohatou mozaiku, která je základem velké pestrosti místních vín. Vinaři zde pracují s vápencem, žulou, břidlicí, pískovcem nebo jílem. 

Od roku 1967, kdy rozloha místních vinic dosahovala 9 400 hektarů se jejich rozloha postupně zvýšila až na současných více než 15 tisíc hektarů. Nejvíce na rozšíření „vydělalo“ Rulandské šedé, jehož podíl ve vinicích vzrostl ze 4 % na 15 %. Relativně největší pokles pak postihl Sylvánské. 

Kupujte pistole

Většina vín se prodává pod označením AOC Alsace. Do této skupiny se vejdou asi tři čtvrtiny místní produkce. Vína smí být vyrobena pouze z jedné odrůdy, nelze tvořit ve Francii jinak populární směsky. Vyjímkou jsou Edelzwicker (ušlechtilá směs) nebo Gentil, které vznikají smícháním více odrůd. Co očekávat od zdejšíjo bílého vína? I když se v posledních letech někteří producenti snaží vyrábět vína trochu sladší (přiblížit se německým vínům), typicky jsou vína AOC Alsace velmi suchá a ovocná s čistým odrůdovým charakterem. Používání barriquových sudů se v tomto regionu opravdu nenosí. Místní vína také poznáte podle typického tvaru láhví. Dlouhé protáhlé nádoby, kterým se říká alsaská flétna, nebo také pistole, jsou jediným povoleným typem lánví pro prodej alsaských vín.

4% menšina

O stupeň výš stojí vína s označením Grand Cru AOC. Ne všechny odrůdy pěstované v Alsasku spadají do této kategorie. Konkrétně se Grand Cru vyrábí z Ryzlingu rýnského, Rulandského šedého, Tramínu, Muškátu a od roku 2005 také Sylvánského zeleného. Víno musí pocházet z jednoho z 51 povolených vinohradů a musí splňovat náročné požadavky na kvalitu, jako jsou nižší než průměrný výnos, obsah alkoholu podle odrůdy 11 až 14 % nebo minimální úroveň přírodního zrání. Většina vinic je tvořena vápenitými či hlinitými půdami. Celkově se tímto označením honosí asi 4 % vín z Alsaska.

Je libo bublinky?

Třetí skupinou vín, se kterými se pravděpodobně setkáte v souvislosti s tímto regionem, jsou šumivá vína Cremant d’Alsace AOC. Počátky jejich výroby sahají do 19. století a v současnosti se můžete setkat s bílou a růžovou variantou. Apelace AOC Crémant d'Alsace byla ustanovena v roce 1976, tedy o 14 let než v případě tichých vín. V současnosti je v Alsasku více než 500 výrobců tohoto šumivého vína. Orůdami, které jsou povolené pro výrobu místních „bublinek“ jsou Rulandské šedé, Rulandské bílé, Auxerrois, Ryzlink rýnský, Pinot Noir a Chardonnay. V poslední době jdou tato vína na dračku, o čemž svědčí počet jejich prodaných kusů. Ten se od roku 1980 zvýšil z jednoho milionu na současných zhruba 30 milionů vín. Šumivá vína Cremant d’Alsace AOC tak tvoří 19 % místní produkce vín.

Celkem je v oblasti Alsaska zhruba 2000 producentů, ale 80 % vyprodukovaných vín má na svědomí 175 společností. Celkem se každoročně v Alsasku nalahvuje 150 000 000 vín. Tři čtvrtiny vín vypijí sami Francouzi a čtvrtina se vyváží. Velkou výhodou alsaských vín je jejich dobrá kombinovatelnost s jídly. Růžovou budoucnost by jim mohla zajistit skutečnost, že se velmi dobře hodí ke stále populárnějším jídlům asijské kuchyně. Až přijdou Číňané na chuť bílým vínům, mohlo by Alsasko zažít mánii podobnou té, kterou nyní zažívá Bordeaux.

 

Autor: Mikuláš Duda | středa 3.8.2011 9:38 | karma článku: 7,44 | přečteno: 906x
  • Další články autora

Mikuláš Duda

Podzimní filmové vínovinky

Kinosálům aktuálně vládne nová bondovka Skyfall. Dle mého soukromého názoru oprávněně, protože James Bond se nachází po 50 letech své činnosti v mimořádně skvělé kondici. Co se týká vína, zůstává James Bond již od roku 1973 věrný jedné značce, a sice Champagne Bollinger. Ve filmu se lahev objeví na pár vteřin, ale jinak do sebe agent 007 klopí spíše Heinekena. Naštěstí i pro vínomily v posledních týdnech filmaři připravili několik zajímavých počinů. Hlavní roli hraje víno v dokumentech A Year in Burgundy,Chateau Chunder: A Wine Revolution nebo Somm.

21.11.2012 v 9:50 | Karma: 7,81 | Přečteno: 3598x | Diskuse| Ostatní

Mikuláš Duda

Americko - francouzské války o víno

Na poli gurmánském a vinařském to v posledních měsících celkem vře mezi USA a Francií. Určitě jste zaznamenali červencový zákaz podávání francouzské delikatesy foie gras, ke kterému přistoupili v Kalifornii. Francie v reakci na tento krok hrozila bojkotem amerických vín. A aktuálně se mezi oběma zeměmi rozhořelo nové kolo sporu o to, zda mohou Spojené státy americké do Evropské unie dovážet víno označované výrazem „chateau“ či „clos“.

8.10.2012 v 9:20 | Karma: 9,81 | Přečteno: 594x | Diskuse| Ostatní

Mikuláš Duda

Mladé vinařské pušky

Když se mluví o vinařích, většinou si člověk představí léty protřelého a větrem ošlehaného pána středního či staršího věku, s jiskrou v oku a nějakou tou šedivou kadeří. Povolání vinař je podvědomě spojováno s letitou praxí. Jako by to bez pracně vydupaných zkušeností snad ani nešlo, uspět ve vinařské branži. Mezi protřelými vlky se ovšem i u nás najdou zapálení mladíci, kteří sice vypadají, že jim ještě neuschlo vysvědčení ze školy, už se ale pouští do vinařského businessu. Dnes si představíme tři z nich: Petra Mikulicu (22 let), Milana Nestarce (24 let) a Jana Stávka (31 let).

4.7.2012 v 10:20 | Karma: 8,86 | Přečteno: 728x | Diskuse| Ostatní

Mikuláš Duda

Teroristou ve jménu vína

Tuzemští vinaři se bouří proti zavedení spotřební daně na víno. V rámci dosavadních protestů zatím proběhla recesistická demonstrace v Brně, podepisuje se petice a vinaři společně se zemědělci plánují zabarikádovat některé silniční tahy. Ministr financí Miroslav Kalousek zatím zůstává neoblomný, tyto aktivity ho z klidu asi jen stěží vyvedou. Ale opravdu se vyplatí dráždit vinaře bosou nohou? Na Moravě jsou vinaři zdá se povahy celkem klidné, ale třeba ve Francii už to několikrát díky radikalizovaných vinařům doslova hořelo. Nejznámějším případem z poslední doby budiž násilné činy teroristické skupiny CRAV.

14.5.2012 v 9:34 | Karma: 8,41 | Přečteno: 647x | Diskuse| Ostatní

Mikuláš Duda

Více či méně alkoholu?

Když si v regálech vinotéky nebo supermarketu vybíráte víno, díváte se také na údaj s obsahem alkoholu? Je pro vás tento údaj při volbě vína důležitý? Pokud máte rádi silnější vína, možná jste si všimli, že sehnat víno se 13, 14 nebo dokonce 15 % alkoholu je stále menší problém. Není pochyb o tom, že vlivem různých faktorů jsou vína produkovaná v Evropě i mimo ni stále silnější. Je to však skutečně to, co konzumenti vína chtějí?

5.3.2012 v 9:39 | Karma: 8,35 | Přečteno: 576x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Kdysi ji voda nezajímala, teď jí chybí. Francii dráždí hráz Ženevského jezera

18. května 2024  17:07

Švýcarsko nemá o vodu nouzi. Jeho sousedé však ano. Francie, kterou loni zasáhla extrémní sucha, se...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Rakouská policie překazila útok 14leté islamistky, chtěla použít nůž a sekeru

18. května 2024  16:46

Rakouská policie oznámila, že překazila teroristický útok nožem ve Štýrském Hradci, který plánovala...

Charkovská oblast evakuovala deset tisíc lidí. Situace je kritická, míní expert

18. května 2024  11:04,  aktualizováno  16:10

Sledujeme online Ukrajina od zahájení ruského pozemního útoku v Charkovské oblasti v minulém týdnu evakuovala už...

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1373x
Více na www.podkorkem.net nebo www.facebook.com/podkorkem

Seznam rubrik